کرونا ممکن است بر مایع نخاعی تأثیر بگذارد و باعث «تیرگی مغز» شود

۱۴۰۱-۰۵-۲۳
محققان دانشگاه کالیفرنیا ، ناهنجاری هایی را در مایع مغزی نخاعی ( مایع شفاف و بی رنگی که در مغز و نخاع یافت می شود ) 10 نفر از 13 نفری که به کرونا مبتلا شده بودند، پیدا کردند.

بر اساس مطالعه منتشر شده در Annals of Clinical and Translational Neurology، تیم مطالعه همچنین ،32 بزرگسال را که از کرونا بهبود یافته بودند اما نیازی به بستری شدن در بیمارستان نداشتند، بررسی کردند که 22 نفر از آنها علائم شناختی Brain Fog را داشتند. همه شرکتکنندگان در این آزمایش تحت یک سری تستهای شناختی حضوری قرار گرفتند و با استفاده از معیارهای اختلال عصبی شناختی مرتبط با HIV یا HAND امتیاز گرفتند.

جوآنا هلموت، نویسنده این مطالعه، عنوان کرد که شرکت کنندگانی که مبتلا به تیرگی مغزی بودند مشکلاتی مانند "به خاطر سپردن وقایع اخیر، پیدا کردن نام یا کلمات، متمرکز ماندن و همچنین کاهش سرعت تحلیل داشتند.

هفده نفرازشرکت کنندگان موافقت کردند که مایع مغزی نخاعی انها مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد، که 13 نفراز انها دارای علائم تیرگی مغزی بودند.

بر اساس این مطالعه، از 13 شرکت کننده مبتلا به تیرگی مغزی، 10 نفر از آنها ناهنجاری هایی در مایع مغزی نخاعی خود داشتند.

دراین بیانیه خبری آمده است که این ناهنجاری شامل افزایش سطح پروتئین و،وجود آنتی بادی های غیرمنتظره در سیستم ایمنی که نشان دهنده التهاب دربخش مایع مغزی نخاعی را نشان می دهد،بوده است. به گفته محققان، اینها میتوانند آنتیبادیهای پوششی باشند که به خود بدن حمله میکنند.
هلموت گفت: «این امکان وجود دارد که سیستم ایمنی تحریک شده توسط ویروس به روش پاتولوژیک ناخواسته عمل کند.

به گفته محققان،این مشکلات شناختی در افراد آلوده به ویروس های دیگر مانند HIV، SARS، MERS، هپاتیت C و Epstein-Barr نیز دیده شده است.

شرکت کنندگانی که مشکلات فکری داشتند به طور متوسط 2.5 عامل خطر برای اختلال در تفکر از جمله دیابت و فشار خون بالا، زوال عقل عروقی و سابقه اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) داشتند. این مطالعه گفت شرکت کنندگانی که مشکلات فکری نداشتند به طور متوسط کمتر از یک عامل خطر داشتند.

بر اساس این مطالعه،تیرگی مغزی اغلب در بیماران مبتلا به کرونا گزارش شده است. اخیراً، 67 درصد از 156 بیماردر نیویورک پس از کرونا مشکلات فکری داشته اند.

منبع:www.medscape.com

نظری وجود ندارد.

اولین نظر را شما وارد کنید.