پیوند کلیه خوک به انسان

۱۴۰۱-۰۵-۲۳

جراحان بیمارستان لانگون موفق شدند برای اولین بار کلیه ی یک خوک را به بدن یک انسان پیوند بزنند.
جراحان مرکز پزشکی لانگون در شهرنیویورک ، این کلیه را به رگهای خونی درون پای یک بیمار مرگ مغزی شده ،متصل کردند که با کمک دستگاه نفس زنده بود و متوجه شدند کلیه ی خوک بلافاصله به کار افتاد. سپس به مدت دو روز کلیه ی پیوندی را از پشت یک پرده ی محافظ تحت نظر داشتند و متوجه شدند کلیه بدون هیچ مشکلی وعلامتی مبنی بر پس زدن عملکردی کاملا طبیعی داشت.
موفقیت آمیز بودن این جراحی، گامی بلندی به سمت استفاده از خوک های اصلاح ژنتیکی شده به عنوان منبعی برای تأمین اعضای بدن برای بیمارانی که نیازبه پیوند خواهد داشت بود. این شیوه در صورت که اهدا کننده ی انسانی وجود نداشته باشد بسیار نجات بخش خواهد بود.
جراحان کلیه ی خوک را به طور کامل به بدن پیوند نزدند. با این حال، به کار انداختن آن با اتصال درست به سیستم گردش خون بیمار، اولین مانع بزرگی بود که بر آن فائق آمدند.
اتصال موفقیت آمیز کلیه ی خوک به رگهای خونی انسان از نتیجه بخش بودن پیوند حکایت دارد و به گفته ی تیم جراحان، آن ها نشانه ای فوری دال بر عدم سازگاری کلیه مشاهده نکردند.
این عمل جراحی در ماه سپتامبر انجام شد و نتایج آن هنوز در یک نشریه ی علمی منتشر نشده است.
خوکی که کلیه ی این پیوند از آن تأمین شد، تحت اصلاح ژنتیکی قرار گرفته بود تا احتمال پس زده شدن کلیه ی آن از سوی بدن انسان کاهش یابد.
منبع:www.medscape.com

نظری وجود ندارد.

اولین نظر را شما وارد کنید.